دیدار رییس و کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان با پروفسور اسماعیل فلاحی در روز درختکاری

  • %ق ظ، %16 %273 %1397 ساعت %09:%اسفند
  • منتشرشده در منابع طبیعی
  • خواندن 313 دفعه
دیدار با پروفسور اسماعیل فلاحی در روز درختکاری دیدار با پروفسور اسماعیل فلاحی در روز درختکاری آژانس خبری طالقان من

با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری دیدار رییس و کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان طالقان با پروفسور اسماعیل فلاحی متخصص رشته کشاورزی و فیزیولوژی میوه صورت پذیرفت.

به گزارش آژانس خبری طالقان من، در این دیدار پروفسور فلاحی با اشاره به شکل طبیعی عرصه باغ خود بیان نمود که حالت طبیعی این باغ دست نخورده و حتی به لانه شغال، پرندگان و گونه‌های طبیعی عرصه مانند گون آسیبی وارد نمی‌شود. در این باغ به شکل عرصه و توپوگرافی باغ نیز احترام گذاشته شده است و هیچگونه تغییری در آن ایجاد نکرده‌ایم.

ایشان بیان نمود نباید با بیل مکانیکی و ماشین آلات به جان طبیعت افتاد، نباید کوه‌های رسی را شکافت زیرا سبب رانش می‌شود. در شهرستان طالقان دخالت در طبیعت، خاکبرداری و ساختمان سازی سبب تغییر در حالت طبیعی زمین شده که حادثه رانش دیروز و انفجار لوله گاز را در شب گذشته سبب شده است.

فلاحی در خصوص باغ سیب خود اشاره کردند امروزه فاصله درختان را یک متر در نظر می‌گیریم زیرا با افزایش جمعیت کره زمین باید از منابع محدود به خوبی استفاده نماییم. وی افزود بطور کلی در کشورهای پیشرفته مسئله کشاورزی پایدار و توجه به حفاظت جنگل و محیط زیست بسیار اهمیت دارد و نباید منابع طبیعی و جنگل را بخاطر کشاورزی از بین ببریم.

ایشان با اشاره به خاطرات گذشته در خود اشاره نمودند که اگر وارد طبیعت شدیم در موقع بازگشت باید پاک‌تر از گذشته آنرا ترک کرده و اثر منفی در طبیعت نگذاریم.

درخصوص کاشت نهال و مراسم باستانی غرس نهال، پروفسور فلاحی اشاره کردند در گذشته با تولد فرزندان نهالی غرس شده و در زمان ازدواج، نهال‌های تکثیر شده از آن به عروس و داماد هدیه داده می‌شد. در گذشته آسیب رساندن به درختان و قطع آنها عملی ناشایست محسوب می‌شد، بنابراین در کشور ما، از دیرباز درخت و درختکاری اهمیت ویژه‌ای داشته است.

وی تصریح کرد در کاشت نهال باید دقت نمود چاله حفر شده سه برابر ریشه نهال باشد و در ایجاد شیار جهت غرس نهال می‌بایست بیشتر از سه‌ برابر ریشه باشد. همچنین باید دقت کرد پیوندک ده سانتیمتر بالای خاک قرار گیرد تا پیوند ما ریشه مستقل ایجاد نکند، زیرا در اینصورت نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

فلاحی افزود آبیاری بعد از غرس نهال مهم است، به این علت که فضای منافذ خاک نشست کند و اگر در چند روز آینده مشاهده کردیم که نهال نیز نشست کرد و پیوندک در زیر خاک قرار گرفت آنرا بالاتر بیاوریم. همچنین باید دقت نمود درختان را صاف غرس نکنیم و اندکی متمایل به سمت باد غالب منطقه باشد تا به مرور زمان به حالت قائم به رویشگاه و صاف درآید.

در پایان این نشست پروفسور فلاحی بهمراه مهندس شایگان و حاضرین، به مناسبت روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی نهالی غرس نمودند.

  • اندازه قلم

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

پیش‌بینی آب و هوا