طالقان، دامنه نشین البرز

طالقان، دامنه نشین البرز طالقان، دامنه نشین البرز آژانس خبری طالقان من

اگر پایتخت نشین هستید و به دنبال مقصد بهاری در اطراف شهر تهران می‌گردید، پیشنهاد ما به شما سفر یک روزه به طالقان است. شهری که در دامنه‌ی البرز جای گرفته و بهاری سراسر زیبایی دارد.

دریاچه سد زیبای طالقان و طبیعت پهناور اطرافش مکان بسیار خوبی برای تفریح و کمپ است. علاوه بر آن در اطراف طالقان چشمه‌ها و آبشار‌های کوچک کوهستانی بسیاری وجود دارد که می‌تواند پذیرای گردشگران بهاری باشد. بهار در دشت‌های طالقان با رویش گیاهان مختلفی از جمله آویشن، ریواس، تره کوهی، کاسنی و بومادران از راه می‌رسد. همچنین باغ‌های فراوانی از گردو، سیب، گلابی و گیلاس را می‌توانید در این بخش ببینید.

طالقان شهری بسیار زیبا در بین کوه‌های البرز است که به دلیل داشتن طبیعت بکر و جاذبه‌های فوق‌العاده زیبا توریست‌های زیادی را به خود جذب کرده است. برای رفتن به طالقان از اتوبان کرج – قزوین باید از مرز استان گذشت و وارد استان قزوین شد. بعد از آبیک به سمت راست جاده پیچید و بعد از گذشتن از روستاهای میان‌کوه، زیاران، خوزنان و صمغ‌آباد، دوباره وارد استان البرز شد و بعد از گذر از روستاهای زیدشت، فشندک و باریکان به شهر طالقان رسید.

نکته دیگری که باید در مورد سفر به طالقان بدانید، این است که بعد از گشت و گذار در این سرزمین زیبا برای رفتن به قزوین باید همه مسیر را برای رسیدن به اتوبان کرج- قزوین برگردید.  طالقان منطقه‌ای ییلاقی و زیبا بین کوه‌های البرز است که از به هم پیوستن چند محله شهرک، گلینک، کولج، پردسر، جزن، خسبان، جزینان و حسنجون تشکیل شده است.  شهر طالقان از زیباترین شهرهای کشور و در ناحیه‌ای پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی قرار گرفته است. این شهرستان در ایام مختلفی از سال، گردشگران و توریست‌های بسیاری را از سراسر ایران و جهان به خود جذب می‌کند. حضور چشمه‌های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه‌های سربه فلک کشیده، یخچال‌های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی موجود در این شهرستان زیبا، از مهم‌ترین دلایل اهمیت آن در حوزه صنعت گردشگری است. از آثار تاریخی زیبا در طالقان می‌توان آثار باقیمانده از قلعه‌های متعلق به زمان اسماعیلیان را نام برد که در زمان حسن صباح برای مبارزه با حکومت سلجوقی ساخته شده بود. این قلعه‌ها اهمیت زیادی در زمان جنگ‌های داخلی داشته و اسماعیلیان را برای رسیدن به اهدافشان کمک می‌کرده است.


چشمه‌های دائمی و فصلی
چشمه‌های دائمی و سفره‌های آب زیرزمینی زیادی در طالقان وجود دارد که تعداد این چشمه‌های دائمی 399 و چشمه‌های اصلی 57 دهنه است. در شمال روستای دهدر در جنوب قله ماسه‌چال چشمه آب گرم گنداب وجود دارد که یکی از مهم‌ترین چشمه‌های طالقان است.

در شمال روستای هرنج طالقان چشمه آب گرمی وجود دارد که از چشمه‌های مهم طالقان به شمار می‌رود. همچنین در انتهای رودخانه فرعی و خاکرو در شمال روستای خچیره، چشمه آب گرم وجود دارد که از چشمه‌های مهم طالقان است.


آبشارهای شهر طالقان
آبشارهای بی‌نظیر طالقان زیبایی‌های زیادی به این منطقه بخشیده است. منشا پیدایش این آبشارها در طالقان بارندگی زیاد در این منطقه است که رودخانه‌های زیادی به وجود آورده است. طالقان با آبشار‌های زیبایش یکی از مناطق پربازدید شده است.

در روستای بزج در شمال روستای خسبان، آبشار شلبن به طول تقریبی 30 متر قرار دارد که از معروف‌ترین آبشارهای طالقان محسوب می‌شود.  در روستای جزینان در بند، آبشار تونو وجود دارد که جزو زیباترین آبشارهای طالقان است.

یکی از زیباترین آبشارهای طالقان، آبشار آسکان است که در زمستان به صورت یخشار است. در غرب قله شاه البرز هم آبشار سفید آب قرار دارد که از مهم‌ترین آبشارهای طالقان محسوب می‌شود.  در جنوب قله خرس چرناریان آبشار خرس چر وجود دارد که زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد.

در روستای مهران آبشار فصلی میلین قرار دارد که زیبایی زیادی به منطقه بخشیده است. در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان آبشار زیبا و کوچک سوهان قرار دارد.

در روستای خچیره نیز آبشار وارکش قرار دارد که آبشار معروفی در طالقان است.


غارها ی شهر طالقان
در طالقان غارهای زیبا و طبیعی بسیاری وجود دارند که معروف‌ترین آنها غار پراو است که شهرت زیادی دارد و ثبت جهانی شده است.

  • اندازه قلم
محتوای بیشتر در این بخش: « اورازان روستای سادات

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

پیش‌بینی آب و هوا